Tipy a triky W11

Odpovědět
Uživatelský avatar
stani
Administrátor fóra
Příspěvky: 90
Registrován: stř 08. črc 2020 16:15:03
Kontaktovat uživatele:

Tipy a triky W11

Příspěvek od stani »

Dobrý nástroj pro přizpůsobení je např. Windhawk, Winaero Tweaker, Velotic, případně UWPSpy (pouze pro pokročilé).
Zarovnání Hlavního panelu do leva: pravým tlačítkem myši kliknout na Hlavní panelNastavení hlavního panelu – dole Chování hlavního paneluZarovnání hlavního panelu Vlevo.Klasické kontextové menu: návod (překlad), nebo pomocí Winaero Tweaker. Anebo zde.START: těch možností je více, některé jsou placené, jako např. StartAllBack, Start11, ale i „starý dobrý“ Open-Shell – od verze 4.4.189 funguje ve W11 dobře a je zcela zdarma (kdyby někdo chtěl, tady je k dispozici moje nastavení, stačí naimportovat - "Backup").Neseskupovat ikony na Hlavním panelu: toto umí StartAllBack, Start11, další návody pomocí ViveTool: zde a zde. Nebo pomocí Windhawk.Výška Hlavního panelu a velikost ikon v něm: návod zde (překlad), ale také umí např. Windhawk, Winaero Tweaker.Změna barvy hlavního panelu: NastaveníPřizpůsobeníBarvyZvolit režim: TmavýZobrazit barvu motivu v nabídce Start a na hlavním panelu: Zapnuto – zvolit barvu.
Anebo pomocí modu „Taskbar background color“ ve Windows 11 Taskbar Styler od Windhawk.
Windows 11 Taskbar Styler od Windhawk. Umožňuje na hlavním panelu různé mody a styly (třeba XP).
Umístit zástupce "Tento počítač" na Hlavní panel: návod (překlad).Umístit zástupce "Plochy" na Hlavní Panel doleva (vedle tlačítka Start): je to podobné jako v předchozím případě, návod.Připnout vybrané složky na Hlavní Panel : videonávod.Panel snadného spuštění: návod (překlad). Změnit velikost ikon: odemknout hlavní panel - kliknout pravým myšítkem do panelu snadného spuštění - Zobrazit - Velké ikony. Pozn.: Explorer Patcher ale vlastně vrací Hlavní panel na úroveň W10.
Taskbar.jpg
Taskbar.jpg (13.45 KiB) Zobrazeno 1726 x
Je zde proto lepší způsob: pomocí Wndhawk a funkce Disable grouping on the taskbar - v nastavení pak zapnout možnost "Keep pinned items separed".
Takto to vypadá (v akci):
w-panel.jpg
w-panel.jpg (12.72 KiB) Zobrazeno 1204 x


Zobrazit textové popisky pro spuštěné programy na hlavním panelu: pomocí Windhawk.Deaktivace zamykací obrazovky (ve verzi Home): spustit v cmd následující kod, a poté restartovat PC.

Kód: Vybrat vše

powercfg /SETDCVALUEINDEX SCHEME_CURRENT SUB_NONE CONSOLELOCK 0
Anebo zde.
poděkování pro James (FBConan)Zakázat automatické odhlášení uživatele po uspání/vypnutí disku: spustit v cmd následující kod, a poté restartovat PC.

Kód: Vybrat vše

powercfg /SETACVALUEINDEX SCHEME_CURRENT SUB_NONE CONSOLELOCK 0

poděkování pro James (FBConan)Jak přidat QWERTY klávesnici: Start - Nastavení - Čas a jazyk - Jazyk a oblast - u Čeština vpravo rozkliknout nastavení - Možnosti jazyka - dole Klávesnice - Přidat klávesnici - České (QWERTY)
Jak nastavit výchozí (preferovanou) klávesnici: Nastavení – Čas a jazyk – Psaní – Upřesnit nastavení klávesnice – v políčku vybrat preferovanou.Přihlašovací a uvítací obrazovka v češtině: Start - Nastavení - Čas a jazyk - Jazyk a oblast - Jazyková nastavení vyžadující správce - Změnit místní nastavení systému - Čeština - OK - Kopírovat nastavení - Zkopírovat aktuální nastavení do: Úvodní obrazovka a systémové účty - OK.Přizpůsobit Hodiny na Hlavním panelu: (např. i hodiny na jedné řádce) - toto umí Taskbar Clock Customization od Windhawk.Velikost posuvníku: návod.Movie Maker na Windows 11: videonávod.Deaktivovaný Defender a Firewall: Defender zpomaluje PC (hlavně u slabších procesorů), namísto něho používat Eset online scanner, a případně jako firewall Tinywall.Index vyhledávání: jak eliminovat jeho nadměrnou velikost.Jak u PC snížit teplotu (týká se hlavně bezvětrákových mini pc, notebooků): pokud to umožňuje BIOS (a CPU) - snížit TDP, zapnout ASPM a C-states. I ve Windows je možnost nastavení: Ovládací Panely - Možnosti napájení - Upravit nastavení schématu - Změnit pokročilé nastavení napájení - Řízení spotřeby procesoru.Regulace otáček ventilátorů v PC pro W10/11: Fan Control. Doporučuji používat s Core Temp.Odstranění položek z boot menu: možností je více. Nejjednodušší způsob: Start - vyhledávání - Konfigurace systému - Spuštění počítače.

.
Přílohy
Menu Settings.xml
(463 bajtů) Staženo 32594 x

Štítky:

zeleno
Příspěvky: 2
Registrován: pát 28. črc 2023 11:57:50

Re: Tipy a triky W11

Příspěvek od zeleno »

Veľa ľudí otravuje vo Windowse, že po spustení PC sa dosť minút nedá robiť, lebo automatické aktualizácie prehľadávajú počítač, čo by sa dalo aktualizovať a dlhšie aktualizácie zaberajú dosť času. Jedno z možností je vypnutie automatických aktualizácii pomocou registrov.
Obrázek

Uživatelský avatar
stani
Administrátor fóra
Příspěvky: 90
Registrován: stř 08. črc 2020 16:15:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Tipy a triky W11

Příspěvek od stani »

Díky za návod Zeleno. ;)

Je ovšem potřeba podotknout, že v případě upravovaných Windows má uživatel na výběr.
Např. instalaci Windows úplně bez aktualizací (např. od Harbour of Tech), anebo jsou aktualizace pozastavené např. až do roku 3000 (Windows X-Lite - s možnosti manuálních aktualizačních balíčků).

Jinak stále zapnuté Aktualizace ve Windows stále pracují na pozadí, a berou si svůj díl z RAM, CPU.

zeleno
Příspěvky: 2
Registrován: pát 28. črc 2023 11:57:50

Re: Tipy a triky W11

Příspěvek od zeleno »

Ešte postup na vypnutie firewallu
Obrázek

Odpovědět