GSM PIR pohybové čidlo

Odpovědět
Uživatelský avatar
stani
Administrátor fóra
Příspěvky: 88
Registrován: stř 08. črc 2020 16:15:03
Kontaktovat uživatele:

GSM PIR pohybové čidlo

Příspěvek od stani »

GSM PIR odposlech - levné dálkové zabezpečení objektu.

Náhodou jsem na internetu narazil na tento článek a taktéž zde a zde na návaznou diskuzi.

A co se jedná? O dálkové zabezpečení objektu, místnosti: krabička monitoruje dané místo a při detekci pohybu/zvuku zavolá na váš mobil a vy můžete dokonce slyšet co se na daném místě děje. A toto řešení je velmi levné.

Co budeme potřebovat? Samotné zařízení + novou SIM.Nejprve si ale povíme něco o SIM.

Na radu jsem objednal tuto SIM kartu Kaktus. Výhodou této SIM je to, že je zdarma, poslání SIM je také zdarma, a až rok se nemusí dobíjet kredit (u ostatních operátorů je to max. 6 měsíců).

Když tedy máme doma ono zařízení a danou SIM, postup je následující:
 • SIM dáme do telefonu (nejlépe nějakého starého, aby se SIMka nemusela rozlamovat) a aktivujeme ji zavoláním na nějaké číslo (pozn.: u Kaktusu není aktivován PIN, kdybychom chtěli použít SIM od jiného operátora, pak je třeba nejprve PIN deaktivovat)


A nyní k samotnému zařízení. Jsou vlastně dvě. První je pouze na odposlech zvuku, druhé navíc nahrává krátká videa nebo posílá přes MMS fotografii.První zařízení - LESHP A9

Zařízení se dá koupit i u nás (od nějakých 900 Kč do 3000 Kč), já ho ale koupil zde, za nějakých 450 Kč vč. poslání z Číny (asi jsem to omylem objednal s dodáním z Číny). Kupodivu krabička přišla během 10 dní a doručila jí ČP, bez jakéhokoli celního řízení, nic jsem tedy nedoplácel (takže ji asi poslali z Polska). Pokud budete objednávat, je potřeba zvolit napravo od „Shipping“ „More options“ a zvolit dodání např. z Polska.
pir.jpg
pir.jpg (106.27 KiB) Zobrazeno 7446 x
Přiložený návod:
návod.jpg
návod.jpg (285.12 KiB) Zobrazeno 7446 x

Postup zprovoznění:
 • vybalíme zařízení z krabičky a připojíme napájení, napájíme alespoň půl hodiny. Pozn.: červená kontrolka na napájecím zdroji dost silně září, což může být hlavně v noci kontraproduktivní – doporučuji tuto přelepit černou izolepou, anebo vyměnit zdroj za nějaký jiný bez kontrolky (1000 mA). Tady je ke stejnému/podobnému zařízení český návod.
 • nyní vložte SIM kartu do zařízení, uzavřete krytku
 • poté, nejdříve za minutu, zavolejte ze svého mobilu na číslo té SIM v zařízení – tím je zařízení spárované s vaším mobilem
 • dále pošlete (opět nejdříve za minutu) na SIM zařízení tuto SMS: „alm123456789“ (namísto 123456789 – vaše tel. číslo) - přidá se vaše poplachové číslo
 • následně pošlete (opět nejdříve za minutu) ještě jednu SMS: "safeon" - ovládání pouze z jednoho (spárovaného) servisního čísla
 • "0000" – deaktivace detektoru, "1111" – aktivace detektoru
Další kódy jsou zde.

Zařízení buď volá (defaultně nastaveno), anebo jen posílá SMS ("call" nebo "sms").

Co jsem zjistil: zařízení nevolá pouze při detekci pohybu, ale asi i při (pouze) detekci zvuku. Při detekci zařízení zavolá cca během 5 -15 vteřin. Sensitivita je kupodivu dobrá, opravdu až do vzdálenosti 5 metrů. Odposlech je špatné kvality. Je možné kdykoli zavolat na SIM zařízení, a po telefonu odposlouchávat co se děje v okolí zařízení, a to i když je detektor deaktivovaný.
Zařízení údajně umí LBS lokaci (využívá mobilní signál prostřednictvím buněk vysílačů), při zaslání SMS „w“ nebo „234#“. Zkoušel jsem to několikrát, ale bez úspěchu. Na boku zařízení je tlačítko, aniž by bylo nějak popsáno, v návodu ani na stránce produktu o něm ani zmínka. Až dotazem na prodejce jsem zjistil, že se jedná o „SOS“ tlačítko: „tlačítko nouzového signálu, tísňová pomoc“. Zařízení taktéž posílá SMS upozornění (v angl.) pokud vnitřní baterie už má nízkou úroveň nabití, a to i při deaktivaci detektoru – celkem 3x denně (1x v noci, 2x přes den), cca po dobu až čtyř dnů, dokud se baterie zcela nevybije. Vybitá baterie = reset do továrního nastavení?

Jak zařízení resetovat: poslat tyto SMS: „amov“ a poté „del“. Pak vyjmout SMS, zmáčknout tlačítko na boku, po chvíli znovu vložit SMS a pokračovat znovu od začátku.Druhé zařízení - X9009

Podobné zařízení, ovšem i vč. kamery. Video ale jen 320x240. Zakoupeno zde, objednán z Německa, dorazil za 13 dní, přivezlo ho DPD.
PIR2.jpg
PIR2.jpg (77.75 KiB) Zobrazeno 7440 x

Přiložený návod:
1.jpg
1.jpg (90.6 KiB) Zobrazeno 7440 x
2.jpg
2.jpg (126.94 KiB) Zobrazeno 7440 x
3.jpg
3.jpg (171.63 KiB) Zobrazeno 7440 x
4.jpg
4.jpg (144.31 KiB) Zobrazeno 7440 x
5.jpg
5.jpg (72.41 KiB) Zobrazeno 7440 x

Postup zprovoznění:
 • vložte SIM kartu (pozn.: obě dvě karty jdou obtížně domáčknout, musí se použít vhodný nástroj – např. párátko bez hrotu), připojte napájecí kabel a alespoň půl hodiny nabíjejte
 • následně zmáčkněte tlačítko na 3-5 vteřin, zabliká červené světlo
 • poté, nejdříve za minutu, zavolejte ze svého mobilu na číslo té SIM v zařízení – tím je zařízení spárované s vaším mobilem
 • dále pošlete (opět nejdříve za minutu) na SIM zařízení tuto SMS: „alm123456789“ (namísto 123456789 – vaše tel. číslo) - přidá se vaše poplachové číslo
 • následně pošlete (opět nejdříve za minutu) ještě jednu SMS: "safeon" - ovládání pouze z jednoho (spárovaného) servisního čísla
 • pokud chcete nahrávat na paměťovou kartu, vložte micro SD kartu (max. 32 GB)

AUTOMATICKÉ NAHRÁVÁNÍ VIDEA a AUTOMATICKÉ POSÍLÁNÍ MMS FOTOGRAFIÍ – nemusí být aktivováno.

Pozn.: automatické nahrávání videa nebo posílání MMS fotky, je buď anebo, nelze mít (bohužel) oboje aktivní. Defaultně je aktivováno automatické posílání MMS fotografií.

 • pokud chcete automaticky (= v případě narušení prostoru) zaznamenávat video nahrávání na paměťovou kartu, pošlete SMS: „vcr
anebo
 • pokud chcete posílat automaticky (= v případě narušení prostoru) fotografii přes MMS, pošlete SMS: „pic“ (fotografie se i uloží na paměťovou kartu, pokud je vložena)

Pozn.: to co bylo SMS zasláno naposledy („vcr“ anebo „pic“) je momentálně aktivní.


Automatické nahrávání videa a automatické posílání MMS nemusí být zapnuté. Pro okamžité (jednorázové) nahrávání videa můžeme poslat SMS „vdo“, pro okamžité (jednorázové) zaslání fotografie poslat SMS „123“ (pozn.: zasílání MMS funguje i bez paměťové karty).
I při nízkém rozlišení, mě překvapila vcelku použitelná kvalita fotografie na MMS, a to i při nedostatečném osvětlení.


Reálná fotografie, reálné rozlišení:
IMG0001A.jpg
IMG0001A.jpg (15.17 KiB) Zobrazeno 7434 x


Video nahrávání je vč. zvuku (ovšem zvuk je k obrazu asynchronní), nahrávka je vždy 1 minutu. "Kvalita" samozřejmě odpovídá provedení a ceně přístroje. Jakmile zařízení začne nahrávat, pošle SMS s textem "people came,start video record...". Pokud se pak nic neděje, za cca 6 min. zařízení pošle SMS "There're already nobody move, record stoped."

Reálné video, reálné rozlišení, natáčeno v noci při osvětlení:
MOV0002A.zip
(3.9 MiB) Staženo 200 x


Co v jinak chaotickém návodu není: při narušení prostoru, vám stejně jako u prvního přístroje, toto zařízení zavolá (pozn.: pokud není zapnuto automatické video nahrávání, viz dále) a vy můžete i odposlouchávat zvuk co se okolo přístroje děje. Stejně tak můžete odposlouchávat přímo zavoláním na SIM zařízení. Opět, stejně jako u prvního přístroje, je odposlech špatné kvality.

 • "0000" – deaktivace detektoru, "1111" – aktivace detektoru
 • restart přístroje (obzvláště když se vyskytnou problémy s posíláním MMS), poslat SMS: „ret“ - údajně to má přivést přístroj do továrního nastavení (ale pak se musí opakovat znovu vše od začátku)

Pokud se vyndá SIM karta, je přístroj vypnutý. LBS lokace: při zaslání SMS „w“ nebo „234“, stejně jako u prvního přístroje, nefunguje.
Pro přehrání videonahrávek se paměťová karta nemusí vyndavat, stačí přístroj pomocí USB kabelu připojit k PC.
Přístroj samozřejmě neumí zároveň nahrávat video a poslat MMS fotografii. Buď jedno nebo druhé. Vyžádat si MMS fotografii/anebo zavolat na odposlech zvuku lze až po skončení videonahrávání (pozn.: musí se počkat asi tak 3 minuty).
Pokud je přístroj připojen (nastálo) k nabíječce a el. proudu, a baterie se nabíjí, za pohybovým senzorem problikává červené světlo – to trvá cca do 3 minut, pak světlo zhasne. Pokud se baterie plně nabije, pak světlo svítí pořád (to trvá cca do 3 minut, pak světlo zhasne). Toto samozřejmě není dobře, protože v daném okamžiku by si toho mohl někdo všimnout.
20220223_202801.jpg
20220223_202801.jpg (21.23 KiB) Zobrazeno 7432 x

Pokud je nastaveno pouze automatické zasílání obrázkových MMS, nejprve přijde MMS a hned poté přístroj zavolá (možnost odposlechu).
Přístroj ukládá na paměťovou kartu zvuk, obrázky, videa – dle nastaveného režimu.
Další SMS kody jsou v návodu.
Bohužel nastavování není zrovna jednoduché, a návod je nedostatečný, až nejasný. Zkoušel jsem různá nastavení a funkce, přístroj se choval někdy podivně, když měl poslat nějaké SMS (např. po příkazu „get“), tak se nic nestalo, jindy zase poslal zvláštní SMS s textem „The're still someone move,null record“, nebo „There're nobody moved“.
Neozkoušel jsem všechny možné funkce (např. „Automatic Time Setting“, „Remote Sutdown, read writte seriál number“, „MMS setting of different operators“), kombinace a případy, na to případně slouží diskuze dole pod článkem.

Srovnání obou přístrojů
: jsou rozdílné jak v provedení, tak i ve velikosti. Zatímco druhý přístroj (s video nahráváním) má klasický micro USB konektor, ten první má jakýsi zmenšený mini USB konektor.
b3.jpg
b3.jpg (59.88 KiB) Zobrazeno 7433 x
c1.jpg
c1.jpg (56.65 KiB) Zobrazeno 7433 x

Platí pro oba přístroje:
 • po zaslaní SMS na změnu nějaké funkce, je asi lepší počkat tak 3 minuty, aby se funkce aktivovala
 • někdy se prostě stane, že se alarm nespustí (anebo dojde k jeho zpoždění) – dosud jsem nepřišel na to proč
 • pokud by se neposlalo "safeon", zařízení může ovládat kdokoli, kdo zná telefonní číslo
 • kdokoli kdo zná telefonní číslo, může provádět odposlech
 • pomocí „alm123456789“ lze přidat až tři telefonní čísla, na které může být alarm hlášen
 • před finálním nasazením je dobré nejprve požadované funkce vyzkoušet, pokud fungují, pak poslat kod „0000“, přenést na místo, aktivovat pomocí „1111“, a znovu ozkoušet požadované funkce

Štítky:

Odpovědět