Začínal jsem na MS-DOS, pak W95, W98, W2000, WXP, W7 a W10. Poté jsem vyzkoušel i cca 10 linuxových distribucí (plná instalace).
Následující je moje osobní zkušenost, názor, z pohledu běžného uživatele, pololaika, mírně linuxově pokročilého, ovšem za "linuxáka" se nepovažuji.
Podle mě je nejlepší desktopový OS Windows 7, i když jeho podpora již skončila. Troufám si říci, že v historii desktopových OS na něj žádný jiný nemá. Kdo ho má, ať se ho zatím nezbavuje.
Ten kdo by rád přešel na Linux, musí počítat s tím, že je to odlišné prostředí, navíc plné problémů.
Linux je dle mého názoru dobrý pro dvě kategorie uživatelů:
a) jen pro základní věci, to jest přístup na internet, email, čtení a vytváření základních dokumentů, poslech hudby, sledování videí, a další základní věci, které zvládne prvotní základní instalace. Předpokladem je, že si "sedne" dobře na veškerý hardware v PC. A druhý předpoklad je, že něco nerozhodí případná aktualizace. Pak může Linux sloužit v pohodě, spolehlivě a stabilně roky, např. pro starší ročníky, pro základní věci.
b) pro ty uživatele, kteří hledají výzvy, jsou připraveni něco nového zkoušet, neustále něco řešit, zkrátka pro antikonzervatisty. Libují si v tom hlavně mladší ročníky (ale není to pravidlem), kteří to zároveň berou jako jakousi formu hry, zabavení se.
Pro profesionální práci Linux moc není. Vezměme si jen ten velmi známý příklad z Německa, kdy po nedlouhé době skončilo nasazení Linuxu ve státní správě totálním fiaskem a velkou finanční ztrátou.
Je to prostě tím, že svět okolo nás (tím mám na mysli především desktopy, notebooky), je svět Windows. Linux zde hraje naprosto marginální roli.
Zde je (zejména díl č. 2) čerstvý výstižný popis a zkušenost jednoho uživatele, který chtěl přejít na Linux, a není očividně nějaký laik či začátečník. Toto by si měl přečíst každý, kdo uvažuje přejít na Linux.
Proto ten, kdo (hlavně tedy nováčkové, co nemají s Linuxem žádnou zkušenost), zvažuje Linux ne jen pro ty nejzákladnější věci, ale pro něco více, pro práci, apod. měl by zvážit, zda se mu to časově (a finančně, neb čas jsou peníze), vůbec oplatí. Neustálé řešení různých problémů, alternativ, laborování a ladění vs třeba i ten zatracovaný W10 za nějakých 850 Kč. Který samozřejmě taktéž není vůbec ideální, ale časově méně náročný a procentuálně nesrovnatelně více věcí bude funkčních.
Mínusy Windows (hlavně W10) není třeba popisovat, většina je zná, ostatně tento článek je věnován LInuxu.
Mínusy Linuxu:
- desítky různých distribucí, roztříštěnost, nedotaženost, nutnost hledat tu "svou" distribuci která vyhovuje
- spousta chyb, ale opravdu spousta
- nemusí podporovat některé HW v PC, řešení problému někdy bývá velmi složité
- hodně programů na který je uživatel z Windows zvyklý, v Linuxu není, jsou sice alternativy, ale nemusí všem vyhovovat
- aktualizace může způsobit nové problémy
- mimo základ, neustálé řešení různých problémů, ladění, laborování
Plusy Linuxu:
- zcela zdarma
- převážně snadná instalace (hlavně např. u nejnovějšího Lubuntu)
- na první pohled jednoduché, přehledné grafické prostředí
- oproti Windows zcela bezpečný OS (to je hlavní deviza Linuxu)
- oproti Windows (hlavně W10) má uživatel OS pod kontrolou, ne naopak
Takže je to u každého na zvážení. Pokud se přesto rozhodnete pro Linux, osobně mohu pro běžné PC doporučit Mint Mate, nebo (i pro slabší stroje) svižný Lubuntu.